Studenţii militari la înălţime

Publicat on aprilie 30, 2013 în Evenimente

CHIŞINĂU, Aprilie 30, 2013 – Studenţii Academiei Militare „Alexandru cel Bun” au obţinut trofeul Campionatului Armatei Naţionale la haltere, desfăşurat pe data de 30 aprilie curent şi organizat în Tabăra Militară 142.

Potrivit locotenent-colonelului Vasile Olednic, şeful Serviciului pregătire fizică şi sport al Armatei Naţionale, la competiţie au participat peste 70 militari, reprezentanţi ai 12 echipe ale unităţilor militare care au concurat la diverse categorii de greutate – 60, 65, 70, 75, 80, 85 şi 90 de kilograme.

Studenţii militari au obţinut întîietatea la patru categorii de greutate, propuse de către organizatori.

În urma rezultatelor obţinute, locul întîi a revenit echipei de halterofili din Academia Militară a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun”, pe locul doi s-au clasat militarii din Batalionul cu Destinaţie Specială „Fulger”, iar locul trei a fost ocupat de către militarii din Brigada infanterie motorizată „Moldova”.

Prezent la festivitatea de premiere a celor mai buni halterofili, generalul de brigadă Vitalie Stoian, Şeful Marelui Stat Major al Armatei Naţionale, comandantul Armatei Naţionale, s-a declarat mulţumit de prestaţia militarilor în cadrul competiţiei.