Succesele sportive ale studenţilor militari

Publicat on martie 31, 2014 în Evenimente

CHIŞINĂU, 31 martie, 2014 – În perioada 29-30 martie curent, studenţii Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun”, au evoluat cu succes la Campionatul Naţional la Triatlon Forţă şi la Campionatul de Jiu Jitsu, compeţiţii sportive organizate în capitală.

În rezultatul clasamentelor finale studenţii militari au obţinut rezultate înalte.

În cadrul Campionatului Naţional de Triatlon Forţă, studentul Alexandru Boldescu, a devenit campion naţional în categoria de greutate +100 kg, iar studentul Radu Surdu, a obţinut poziţia secundă, în categoria de greutate 80 kg. Competiţia sportivă a fost desfăşurată la liceul moldo-francez „Gheorghe Asachi”.

La campionatul de Jiu Jitsu, orgainizat la Universitatea de Stat de Educaţie Fizică şi Sport, studenţii Andrei Manic şi Igor Pahomea, au obţinut locul doi, în categoriile de greutate, +95 kg şi respectiv 80 kg.

Cupa Republici Moldova la Jiu-Jitsu (versiunea RANDORI), este un campionat deschis, cu clasificare pe echipe și individuală, între regiunile Republicii Moldova.