Medaliaţi la Campionatul Mondial KEMPO 2016

Publicat on aprilie 26, 2016 în Evenimente

CHIŞINĂU, 26 aprilie 2016 – Asistentul universitar Igor Gîlca şi studentul Nicolae Zabolotnîi, reprezentanţi ai Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun” au evoluat cu succes la Campionatul Mondial KEMPO 2016, care s-a desfăşurat în perioada 17-23 aprilie curent în oraşul Bucureşti, România.

La campionat sportivii au obţinut performanţe: asistentul universitar, Igor Gîlca a obţinut trei medaliifiind clasat pe locul IIîn versiunea Submission KEMPO şi Knockdown-KEMPO şi locul III – versiunea Full-KEMPO (masters) şi Full-KEMPO (seniori), iar studentul Nicolae Zabolotnii a fost premiat cu două medalii de bronz la categoriile – versiunea Submission KEMPO şi Full-KEMPO.

La ediţia din acest an au participat peste 800 de participanţi din 30 de ţări.

Sportivii Academiei Militare „Alexandru cel Bun” sunt reprezentanţi ai lotului naţional al Republicii Moldova.

Versiunea Kempo este cel mai complex sport de luptă provenit din Artele Marţiale în care se foloseşte întreaga gamă de tehnici de atac şi apărare: lovituri cu pumnii şi picioarele, cu coatele şi genunchii, aruncări şi proiectări, fixări şi imobilizări, acţiuni articulare, lovituri în lupta la sol cu pumnii, coatele şi genunchii.