Campionatul armatei la mini-fotbal cîştigat de Academia Militară

Publicat on septembrie 18, 2012 în Evenimente

CHIŞINĂU, 18 septembrie 2012  Cupa campionatului Armatei Naţionale la mini-fotbal a fost adjudecată pe data de 18 septembrie, de echipa Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun” din Chişinău.

În meciului final, echipa Academiei Militare „Alexandru cel Bun” a învins cu un scor categoric de 6:2 reprezentativa Brigăzii 3 Infanterie Motorizată din Cahul şi a devenit marea campioană a competiţiei din acest an. Locul III a fost cîştigat de reprezentanţii Brigăzii „Ştefan cel Mare” din Chişinău.

Locţiitorul şefului Marelui Stat Major al Armatei Naţionale – Director Marele Stat Major al Armatei Naţionale generalul de brigadă Igor Cutie, prezent la ceremonia de premiere a felicitat echipele învingătoare şi a înmînat finaliştilor competiţiei medalii şi diplome. Echipa Academiei Militare a obţinut cupa campionatului Armatei Naţionale la mini-fotbal. Totodată căpitanul Dorin Orgheian de la Academia Militară „Alexandru cel Bun” a obţinut trofeul pentru cel mai bun jucător al campionatului.

Potrivit şeful Serviciului pregătire fizică şi sport al Armatei Naţionale locotenent-colonelului Vasile Olednic, la prezentul campionat au participat 12 echipe, care au reprezentat unităţile militare din garnizoanele Chişinău, Bălţi şi Cahul.

Campionatul Armatei Naţionale la mini-fotbal se desfăşoară anual, iar obiectivele principale ale competiţiei sportive sînt promovarea modului sănătos de viaţă, dezvoltarea aptitudinilor fizice ale militarilor şi dezvoltarea spiritului de echipă.