Academia Militară s-a clasat pe locul II la Campionatul Armatei Naţionale la minifotbal

Publicat on septembrie 15, 2017 în Evenimente

Academia Militară s-a clasat pe locul II la Campionatul  Armatei Naţionale la minifotbal

CHIŞINĂU, 15 septembrie 2017 – Echipa Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun” a participat la Campionatul Armatei Naţionale la minifotbal, eveniment organizat în perioada 11 – 15 septembrie 2017.

La ceremonia de premiere a învingătorilor au fost prezenţi Viceministrul apărării Gheorghe Galbura, şeful J7 Direcţie instruire şi doctrine, colonelul Octavian Varzari, şi locotenent-colonel Vasile Olednic, care au înmânat diplomele şi medaliile învingătorilor competiţiei.

Potrivit locotenent-colonelului Emil Guţu, locţiitor şef catedră artă militară, la competiţie au participat 13 echipe. Echipa Academiei Militare a ieşit învingătoare în finală cu echipa Brigăzii 3 infanterie motorizată.

În rezultatul meciurilor disputate, scorul a fost de 3:2 în favoarea Brigăzii 3 infanterie motorizată. Astfel Academia Militară a Forţelor Armate s-a plasat pe locul II cu medalia de argint.